Home Citáty
Citáty
Citáty Tisk Email

ZNAMENÍ U CESTY

(několik ukázek)

Zdá se mi, že kdyby lidé věděli, jak pro mne bylo namáhavé žít, snáze by mi odpustili všechno zlé, jež jsem způsobil, a všechno dobré, jež jsem opomněl učinit, a ještě by jim zbylo trochu soucitu, aby mě politovali.

*

Znal jsem člověka, jenž pro každou věc, kterou neměl nebo nechápal, uměl nalézt zlé slovo.

*

Bát se lidí znamená prohřešovat se proti Bohu. Strach z lidí pochází z toho, že jsme se kdysi provinili proti božímu principu. Člověk, v němž je živá duše, by se logicky neměl bát lidí ani ničeho lidského.

*

V této společnosti trpíme stejně všichni, ženy i muži, jen role jsou rozdělené, a to zhruba takto: Když my trpíme kvůli ženám, je to takřka pravidelně proto, že ženy nejsou takové, jaké bychom je chtěli mít. Když ženy trpí pro nás, je to vždy proto, že jsme takoví, jací jsme. Ale co je hlavní, trpíme všichni a trápíme se často, dlouho, krutě a nesmyslně.

*

Jen aktivní lidé a jejich bojovnost a bezohlednost posouvají život kupředu, ale jen pasivní lidé a jejich trpělivost a dobrota jej udržují a činí možným a snesitelným.

*

Ne smrt, ale zapomnění všechno řeší. Zapomnění, a to nejen pojmů, slov a tváří, ale všeho, co existuje a žije. Zapomnění těla a zapomnění času. Zapomnění, aby si člověk mohl oddechnout a žít dál v těle bez vzpomínek, s duchem beze jména. Zapomnění, smrt s právem na naději.

*

Žít ve strachu, v lítosti, v neustálém strachu ze strachu, nemoci zavřít oči a oddechnout si, a při tom všem pracovat a smát se a rozmlouvat, to pro lidi jako já znamená žít a mít úspěch mezi lidmi.

Celý článek...
 


Partneři

Slotgame

Aida & Milutin Perićovi

Luka Praha

 

Zaduzbina Ive Andrica

Lukalu

VesoDjorem.eu